Pôvod pesničky Ostrov Mehinaku

V roku 1992 sme v rámci Lesnej YMCA usporiadali tábory všetkých troch oddielov na mieste, ktoré sa volá Skríželné. Je to na Kysuciach neďaleko obce Stará Bystrica. Neďaleko horárne bola na kraji trávnatého svahu pri potoku rovná lúčka hneď pri malom, čistom potôčiku. Tam sa utáboril ako prvý oddiel Dares. Tábor bol krásny už napohľad, ale zvláštne čaro mu dodal rolničkový basista Rasťo, vtedy zvaný Bobor. Vynikal totižto fantáziou a tvorivosťou pri vymýšľaní hier. Pre tento tábor vymyslel hru „Ostrov Mehinaku,“ v ktorej daresáci v rámci rôznych hier a úloh získavali diamanty. Bobor ich mal plnú krabičku, zrejme kúsky skla z roztriešteného okna z auta. Slovo „Mehinaku“ vymyslel druhý z dvojice daresáckych náčelníkov Peter zvaný Žralok, vtedajší gitarista Rolničiek.

Ten tábor bol nádherný a vzťahy medzi vtedajšími deckami veľmi silné. Napokon boli spolu celé dni a museli sa o seba postarať. Varilo sa na ohni, chodilo sa nakupovať do dediny do obchodu a pitná voda sa vozila v bandaskách na káričke od horárne. Každý večer v tábore horel oheň a všetci spievali. A keď oheň dohorel, daresáci sedávali na lúke, alebo na táborovej rozhľadni a hľadeli na mesiacom nasvietenú prírodu, alebo na jasnú, hviezdnatú oblohu.

Po Darese tam táborilo Eldorado a napokon Orlíčatá. Eldorado tam vlastne formálne vzniklo, pretože jednu noc tam všetci tí, kto zložili vstupné skúšky, skladali prvý raz sľub verných členov Eldorada v prítomnosti krstného otca oddielu Jana Šimáně – Galéna. Pod mohutným stromom pri potoku eldoráďaci na konci tábora zakopali fľašu so správou o založení oddielu.

Posledným oddielom, ktorý na Skríželnom táboril, bol oddiel Orlíčatá, ktorý viedli Daily a Baja.

Ešte koncom leta priniesol Rasťo návrh časti pesničky, pri ktorej sme v duchu znova sedeli pri ohni na Skríželnom. Stačilo si vybaviť ďalšie spomienky na ten nádherný tábor a na svete bola pesnička Ostrov Mehinaku. Nevymysleli sme si ju, prežili sme ju a keď ju spievame, vraciame sa tam.

Ak sa tam chcete ísť pozrieť, vyberte sa do Starej Bystrice. Nechoďte do dediny, ale držte sa hlavnej cesty smerom na Novú Bystricu. Keď po ľavej strane uvidíte drevenú stavbu – akýsi zastrešený chodník pozdĺž cesty, na križovatke za ňou odbočte doprava a prejdite cez most. Ak ste autom, nechajte ho tu a pokračujte po asfaltke proti prúdu rieky. Cesta sa stočí doprava a bude stúpať popri potoku. V lete tam všade rastú obrovské listy deväťsilu a vzduch tam nádherne vonia ihličím a živicou. Asi o štvrťhodinu dôjdete k horárni. Uvidíte ju pred sebou naľavo a napravo bude šikmá lúka. Na jej začiatku odbočte z cesty doľava a potom už len musíte hľadať. Lúka je totižto zničená, viac razy rozvodnený potôčik pováľal stromy a odniesol brehy aj so správou o založení Eldorada. Rovné miesto, kde stál tábor, je zarastené vysokou burinou a rozjazdené traktormi, poznáte ho však podľa stromkov, ktoré sú mladšie ako Rolničky. Všade dookola uvidíte hory, bohužiaľ, keď som tam bol ostatný raz, videl som rúbaniská aj tam, kde kedysi bolo „zelené, šíre more.“

49°20’20.85″S    18°58’17.87″V

 

Tento obsah bol zaradený v Pôvod pesničiek. Zálohujte si trvalý odkaz.