Spievanie Za pecou 7. 2. 2016

12694652_554623714695924_2589641605167339536_oLesná škola patriaca k Horárni v bratislavskom Horskom parku hostí folkovú muziku ož od roku 2002. Vďaka Nadácii Horský park sme tam každú zimu robili raz mesačne „Koncert Za pecou“ a pozývali folkových muzikantov na dvojkoncert s Rolničkami. Postupne koncertov ubúdalo – primerane s úbytkom kapiel, ale aj publika. Napokon sme ostali pri „Spievaní Za pecou“ raz ročne. V zásade nejde o koncert, ale o posedenie pri peci – a to doslovne. Z jednej strany veľkého stolu muzikanti z dvoch kapiel, z druhej všetci ostatní. Spieva sa všeličo. Pesničky Rolničiek aj iných kapiel, takisto česká “táboráková klasika”.

Tento rok sme sa stretli 7. februára – ako obvykle v nedeľu o šiestej večer a pozvali sme si skupinu Jasoň zo Sklených Teplíc. Nebolo to prvý raz. Javor, ktorý sme spoločne zasadili pri príležitosti Koncertu Za pecou pre 11 rokmi, už dosť podrástol.

Napriek našim výzvam si, bohužiaľ, publikum so sebou gitary už neprináša. Raz darmo, hráva sa čoraz menej. Bielou vranou Za pecou bol hráč na ukulele. Našťastie spievať ešte veľa ľudí vie a chce. Navyše Hanka nachystala plno spevníkov a tak to tam naozaj znelo ako pri táboráku. Spievali temer všetci. Striedali sme Jasoňácke pesničky s Rolničkovými, ale aj s inými “ohníčkovými” slovenskými aj českými pesničkami. Jasoň nás prekvapil niekoľkými novými pesničkami.

Rolničky sa nachádzajú v medzidobí po tom, čo predošlá etapa skončila a nová sa ešte nezačala. Chýba nám basista, takže na tento večer sme sa pripravovali tak, že voľačo odohrá na base Hanka a voľačo jasoňácky Stanley, s ktorým sme už na lukostreleckých akciách spoločne odohrali všeličo. Dopadlo to však inak. Objavil sa náš bývalý basista Igor, tak sme vyskúšali jeho pamäť. Nezlyhala a odohral s nami všetky pesničky, ktoré poznal zo svojho desaťročného rolničkového hrania, aj z účasti na niekdajších “gitarových brlohoch”.

Fotografie nám poskytlo Trampské Duo Pátrači – Plamienka a Sancho, zo čo im ďakujeme!

16-02-07_SZP

Tento obsah bol zaradený v Kronika. Zálohujte si trvalý odkaz.