Pramene každý rok nádherné

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na tohoročné Pramene sme po mnohých rokoch vyrazili konečne v plnom zložení. Model kapely zaneprázdnených členov funguje, pokiaľ sú všetci schopní byť načas na dohovorenom mieste. U nás to funguje. Milo prifrčal z chalupy, Hanka, Majka a ja z domu a Juraja vyložila rodina cestou z dovolenky.

Sklenoteplický eurofondový betónpark zíval prázdnotou, pretože pršalo, zato v susednom kulturáčiku na stračej nôžke bolo už napoludnie príjemne a veselo. Jasoňáčiky prestavovali javisko, Slavo vonku varil kapustnicu a Eriku sme stretli pri pípe s kofolou a pivom.

Zaliezli sme do skladu a spáchali opakovací tréning. Juraj sa po dovolenke veľa mýlil, hádam aj preto, lebo ho prišli skontrolvoať manželka Betka s dcérou Barborkou. A Barborka sa potom prejavila aj ako zdatná speváčka, keď si s nami zaspievala Maliny aj Tajomstvo. Prvá kandidátka do “tieňových Rolničiek”.

Proti dažďu sme mali dve celty a tak, inšpirovaní Darebáckou pesničkou, vyrazili sme do krčmy v prezlečení za zeleného koňa. Času sme mali dosť, pretože návšteva obecného kúpaliska stratila význam. Bez vody sa síce do bazénu skákať dá, ale nie je to ono. Dúfame, že spor medzi obcou a kúpeľmi sa do budúceho ročníka vyrieši.

Koncert otvoril, ako obvykle, Jasoň pesničkami z ich najnovšieho albumu “Strom”, ktorý vydali pred dvoma týždňami. Jasoň sa už pevne usadil v stabilnom, trojčlennom zložení, zdá sa, že Robinov výskyt je redší, ako v prípade Yettiho. Skupina “Vo vývoji”, čo je krycí názov pre Rada Junasa a jeho rodinnú kapelu, nám rastie – do výšky aj do muziky. Emu som už počul spievať – vždy s nasadením a dobre, Sama som však videl hrať na base, hádam, prvý raz – tiež dobre, akože ináč, keď po tatovi… A mojou favoritkou je multiinštrumentalistka Daniela. A úplne najlepšie bolo, že ťažisko ich repertoáru tvoria pesničky niekdajšej skupiny Tajf, v ktorej Rado hrával na basgitare.

Martina Libiča sme museli vynechať, lebo bolo treba pripraviť sa na podanie hodnotného kultúrneho výkonu.

Hrali sme “svojim” skalným folkovým nadšencom a to je vždy radosť hrať. Keďže si pamätám texty pesničiek, stáva sa mi, že mi myšlienky lietajú kade-tade. Spomínal som na všetky predošlé ročníky Prameňov, na ktorých sme mali tú česť prijať Uhrošove pozvanie.

V roku 2002, to sa ešte hralo na lúčke vedľa kulturáčika pod Uhrošom osobne vyrobenou strechou.

Rok na to už tam stálo podium s pevnou strechou a hralo sa aj poobede v kúpeľnom parku. Boli sme vtedy bez Bieleho Medveďa a na base hrala Hanka.

V roku 2004 sme spali v ubytovni na futbalovom ihrisku a hneď po ránu sme mali roničkový turaj v ringu. Tento pokus zaviesť v kapele pravidelné športovanie však ostal ojedinelým.

Tajf si kvôli prechodnému nedostatku speváčiek požičal na vystúpenie našu Majku.

Keďže Pramene vtedy sponzoroval pivovar, musela sa konať súťaž v pití piva, ktorého konzumácia bola rôzne stimulovaná. Tak sa stalo, že akýsi občan to značne prehnal a počas nášho vystúpenia opilecky exhiboval pred pódiom. Vyriešil to Drobec. S úsmevom a autoritou svojej nadmetrákovej figúry dobrého muža vyzval do tanca a odvalčíkoval ho niekam preč, kde ho s krútiacou sa, rozhojdanou hlavou nežne odložil.

Z roku 2005 máme fotku s Apíkom. Apík je ujo Marian Remeník, otec skvelého jasoňáckeho gitaristu Remoša. Dlhé roky patril k Prameňom. Griloval klobásky a šíril dobrú náladu. Časom ho začalo zrádzať zdravie, ale kým sa to čo len trošku dalo, objavil sa aspoň na chvíľu popočúvať muziku porozprávať sa. Smutno je bez neho a tajne dúfam, že sa ešte vráti.

Nasledujúce spomienky sú až z roku 2007. K účasti na Prameňoch patrila návšteva obecného kúpaliska, skvelý to úvod ku kultúrnemu programu. Chvíľa vyhrievania sa v teplom bazéne, potom chvíľa kapelového blbnutia vo veľkom bazéne. Koncert vtedy konferoval Ropák a medzi vystúpeniami kapiel pred pódiom tancoval súbor keltských tancov Rhiannon.

V roku 2009 Apík griloval klobásky v elegantnej, vysokej čiapke hodnej šéfkuchára a Pramene konferoval Rado Junas – a odvtedy už stále, pretože sa stal dvorným konferanciérom Granu – a je ním dodnes.

O rok neskôr Uhroš vyskúšal zmenu a pribral partnera. Poobede sa hralo priamo na kúpalisku a večer na veľkom “stejdži” na futbalovom ihrisku. Profi ozvučenie aj osvetlenie, akurát po koncerte nepríčetný zvukársky tím spáchal katastrofálnu diskotéku, čím to celé zabil.

Na ihrisku sa hralo aj v roku 2011 – len tak pod slnečníkmi vedľa ubytovne. Veľmi príjemné stretnutie s Orbusom, Pohodou aj Jasoňom. Rolničky v kompletnom zložení.

Zato v lete 2012 sme zase experimentovali my. S Igorom a Hankou sme prearanžovali časť repertoáru pre trojicu, pretože Majka a Fero nemohli ísť. Hralo sa v kulturáčiku, lebo pršalo – a išlo to aj v trojici. Pamätám si Martina Libiča a tiež Folktón.

2013 – výborné kúpanie, hranie vo štvorici a prvý raz v betónovom obecnom europarku. Zato Jasoň hral v plnej, päťčlennej zostave aj s Robinom a Maruškou a to bola paráda!

Aj v roku 2014 sa hralo vonku. Ďatla už nesprevádzali legendárni Lesní Škriatkovia, ale jeho syn Edo, v tom čase už jeden z inštruktorov letných graňáckych hudobných dielní.

Aj pred rokom sme tu hrali. Značnú časť hľadiska zaplnili Hladíkovci, to sme ešte netušili, že o rok tu s nami už bude Milo hrať. Zastavil sa aj pán starosta. Chodí každý rok a vždy nám opakuje, že sa sklenotepličania na Pramene tešia. My vieme, chodíme sem ako medzi svojich.

Už som späť. Je rok 2016. Opierame sa do hlasov a Zasľúbená Zem znie tak, ako má. Rado nás volá naspäť, tak ešte jednu, takú, čo ľudia poznajú, nech na to spievanie nie sme sami. Že by „Jediní“?

Nastupuje Pohoda. Chytro balíme nástroje, aby sme nezmeškali. Mima a Vlado konečne zase hrajú, Pohoda je pokope, sláva! “Dá mladé víno, ústam dá silu Queenov!” A napokon “Už ani jeden tón, svižný či pomalý…”

Koncert vrcholí oravskou smršťou “Spod Budína”. To už sa chystáme na cestu domov. Nedá sa nič robiť, na javisku sme muzikanti, mimo neho patríme rodinám, musíme pracovať a niesť svoje zodpovednosti. Hádam sa o rok vrátime. Radi.

Pramene

Rolničky 2016
Rolničky 2016
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tento obsah bol zaradený v Kronika. Zálohujte si trvalý odkaz.