15 rokov s Kremnickou Baštou

Rolničky na námestíV roku 2001, keď naša kapela dosiahla vek 10 rokov, stáli sme v Kremnici na nádvorí Poľovníckej reštaurácie na javisku prvého ročníka festivalu Kremnická Bašta. Nádvorie bolo plné. Vo veľkom počte sa dostavili kremnickí skauti. Sedeli na stupňovitej dlažbe a spievali s nami a skupinou Poupata “Maliny” v dvojjazyčnej verzii.

O pár rokov neskôr sme opäť hrali na javisku Kremnickej Bašty, už na nádvorí pod skutočnou baštou mestského opevnenia. Pred nami, už o čosi vyrastenejší, skauti a skautky tancovali a spievali, prežívajúc vo dvojiciach “Tajomstvo”.

A prešlo ešte pár rokov. Skautov v hľadisku ubudlo, poniektorí ale predsa len prišli. Opäť vo dvojiciach a s vlastnými deťmi. Spievali s nami “Prianie” a hoci ich už nebolo toľko ako na začiatku, kým prichádzajú, dáva nám muzicírovanie zmysel.

Kremnická Bašta bola od začiatku našou srdcovkou. Nielen preto, že v Kremnici sme si vždy dopriali narodeninovú tortu. Presne nám sedelo ako to Maroš začal robiť. Neboli to len koncerty, ale aj spoločné vyspevovanie muzikantov v ZUŠke dlho do noci. Pamätám sa, ako sa raz náš Riso zapojil do všeobecného muzicírovania hrou na klavír. Namiesto nôt mal otvorený autoatlas, ale triafal sa do všetkého, čo sme hrali. Takisto sa pamätám, ako som večer opravoval a čistil čerstvo nájdený, zanedbaný akordeón, na ktorom nám potom Janko Čverčko ukázal čardášové zázraky. A nezabudnuteľné bolo tiež nočné vyhrávanie chytľavých keltských odrhovačiek s kysuckou kapelou Moonlight.

Kremnická Bašta 2002 rolnickypredkasnouNiektoré veci nevymyslíte. Raz sme sa tak rozohrávali na námestí pod morovým stĺpom a prišli za nami akísi ľudia, že či by sme nezahrali nejakú pesničku ich kamarátom, čo práve oddychujú po práci. Tých kamarátov bola hádam stovka a boli to dobrovoľníci agentúry ADRA. Sedeli okolo fontány a naozaj nás chceli počuť. Robili sme čo sme mohli “nasucho” bez aparatúry, oni nás počúvali a svoje nadšenie prenášali na nás. Tlieskali, spievali s nami, jednoducho navzájom sme sa “chytili”. Také “rozohranie” sme nikdy predtým nezažili.

Bašta dala tiež mnohým začínajúcim muzikantom ukázať sa – a že ich nebolo za tie roky málo! Tu som napríklad prvý raz zaznamenal Mirku Miškechovú s jej neobyčajnou poetikou a nezameniteľným spevom. Hrali tu aj viaceré decká, ktoré zvíťazili v muzikantskej súťaži Kremnické Laso. Napríklad Miro Jurči tam vozil zdatné, dievčenské country kapely, ktoré on a jeho sestra vychovávali na samom severe Oravy v Hladovke a Vitanovej. Súrodenci Klára, Ivan a Števo Štroffekovci tu hrali so skupinou Zvony-Bells, kým ich mama „veľká“ Klára spievala so skupinou Tajf.

Bašta, bohužiaľ, o túto domácu skupinu časom prišla. Vŕtali sme do tajfákov, aby zase začali, ale nepomohlo. V roku 2008 sme Maroša dokonca skúšali ako si pamätá texty. Dohovorili sme sa s ním, že s nami zaspieva „Kompas v nás“, ale začal sme hrať pesničku „Nedokonalí“. Bavili sem sa skvele, Maroš prepotil tričko, ale zvládol to (pozrite si video o kúsok ďalej). Posledný výskyt skupiny Tajf sme zaznamenali v roku 2011, kedy nám tajfáci zahrali krásny koncert k 20. narodeninám Rolničiek.

Zoznam muzikantov, ktorí hrali na Kremnickej Bašte, by bol veľmi dlhý. Stálice slovenského a českého folku, ako Bobova Diéta, Edo Klena s Klenotami, Marien, Jasoň, Neřež, Martina Trchová, Janko Kulich a jeho Kolegium, Žofie Kabelková, Mysami, Pohoda a mnohí ďalší. Z domácich muzikantov to okrem Tajfu bola najmä Lenka Ferenčíková a nechýbali ani popoví speváci ako Bystrík.

 

Kremnicka_basta-2008_XviD-2048 from rolnicky on Vimeo.

Kremnická Bašta mala svoje kúzlo na každom mieste. Prvé dva ročníky boli na nádvorí Poľovníckej reštaurácie, potom sa Bašta sťahovala na dva roky kúpalisko a napokon od roku 2005 sme chodili hrávať na krásne, drevené javisko pod hradbami na dvore Vinotéky Biely Bocian, až sa napokon Bašta v roku 2015 vrátila opäť na susedné nádvorie pred Poľovnícku reštauráciu.

11898618_10204580128330164_3811150547975342684_nTento rok Kremnická Bašta končí. Je to smutné, ale pochopiteľné. Takáto akcia obvykle stojí na jednom človeku, čo ale neznamená, že uskutočnenie je plne v jeho rukách. V prípade Kremnickej Bašty je ním kremnický muzikant Maroš Vojtko. Zažil som ho ako sólového pesničkára s rockerským prejavom, ako basgitaristu poprockovej kapely, aj ako kapelníka a autora pesničiek folkového Tajfu. Ako organizátor mal s Baštou oveľa viac práce, než sme videli. Pre takúto akciu potrebujete, okrem odvedenia množstva vlastnej práce, získať podporu od mnohých súkromných osôb, ale aj od orgánov mesta a ktoviekoho ešte. Keď toto všetko zvládnete a odmakáte, tak nastane “šťastná zhoda priaznivých udalostí”, ktorá vám umožní usporiadať akciu. Pokiaľ nenastane, tak sa to proste nepodarí napriek osobnému nasadeniu organizátora, dobrovoľníckej práci jeho aj ľudí okolo neho a ochote muzikantov prísť hrať za cesťák.

Kúpalisko už dávno zabudlo na folkové koncerty. Nádvorie pod baštou je prázdne a Martin Varhaňovský, ktorý tam Kremnickú Baštu hostil niekoľko rokov, už je preč. Ideme 13. augusta 2016 poďakovať Marošovi a rozlúčiť sa s Kremnickou Baštou, ale nie s Kremnicou. Práve pred štvrťstoročím sme zišli s novopečenou kapelou z Kremnického Štôsu a to sa už nezmení. Vrátime sa sem kedykoľvek bude príležitosť, kým aj u nás potrvá “šťastná zhoda okolností”, ktorá nám umožňuje hrať a spievať.

Kremnicka_Basta

Biely Madveď a Dušan značia cestu pre skupinu Poupata - leto 2001
Biely Madveď a Dušan značia cestu pre skupinu Poupata - leto 2001
Skupina Tajf na prvej Kremnickej Bašte v roku 2011
Skupina Tajf na prvej Kremnickej Bašte v roku 2011
Rolničky hrajú pre brigádnikov z ADRA - Kremnická Bašta 2002
Rolničky hrajú pre brigádnikov z ADRA - Kremnická Bašta 2002
Zvukár Rišo
Zvukár Rišo
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tento obsah bol zaradený v Kronika. Zálohujte si trvalý odkaz.